Ay Fotoğrafı için İp Uçları - Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Özcan Şimşek
Bilmeniz Gereken 16 Türk Fotoğrafçı ve Fotoğrafları

Ara Güler, Selahattin Giz başta olmak üzere ünlü Türk fotoğrafçıların en güzel fotoğraflar Devamı..

Özcan Şimşek
Samanyolu Çekimleri (Astro Photography) İçin 600 Kuralı Nedir?

Samanyolu Çekimleri(Astro Photography) için 600 kuralı nedir?

Yıldızlar bizim dünyadaki bakış açımıza göre hareket Devamı..

Özcan Şimşek
FOTOĞRAFLARI DOĞRULAMAK İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Bir fotoğrafın kim tarafından çekildiğini ya da daha önce internet üzerinden yayınlanıp yayınlamadığını kontrol etmek isteyebilirs Devamı..

Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Ay Fotoğrafı için İp Uçları
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 28 Aralık 2015

1. DSLR fotoğraf makinenizde pozlama değerlerini kendiniz belirleyin. Ay fotoğrafı çekmek istediğinizde, bu parlak objeyi makineniz daha farklı pozlayacağından aşırı beyaz bir ay ile karşılaşabilirsiniz. Enstantane ve diyafram değerlerini kendinizin girebileceği manuel modda çekim yapın.


2. En düşük ISO seçeneğini seçerek çekim yapın. Bu hem size ay üzerindeki detayları yakalayabilmenizi sağlayacak, hem de ay dışında kalan karanlık bölgedeki kumlanmaları en az seviyeye çekecektir. Yaklaşık olarak ISO 100 veya 200 ay fotoğrafı çekmek için ideal tercihlerdir.


3. Ay fotoğrafı çekmek için dikkat etmeniz gereken en önemli şey odak mesafesini sağlayabilmek ve ayın pozlanması aşamasında parlamasını engellemektir. Yani bilinenin aksine uzun pozlama yapmamanız gerekmektedir.Önemli olan ayın uzun pozlanmaması ve enstantane hızınızın 1/20 ile 1/250 arasında değişmesi olacaktır. Havanın kararma seviyesine göre genellikle 1/100 ve 1/125 perde hızları oldukça güzel sonuçlar üretir.


4. Eğer manuel ayarlardaki değerlerden emin değilseniz ve ay fotoğrafı çekmek için önemli olan kullanılacak perde hızı olduğundan direkt Enstantane öncelikli modu kullanarak çekim yapabilirsiniz.


5. Ay fotoğraflarınızı daha sonra kolayca düzenleyebilmeniz için mutlaka RAW dosya formatında çekim yapın

6. Lensin önünde bulunabilecek fazladan tüm cam elementler görüntü kalitesini bozacak ve flare olarak bilinen parlamalara sebep olacaktır. Özetle ay fotoğrafı çekmek için tüm filtreleri kaldırın. Yansımaları azaltmak içinse parasoley kullanın.


7. Ay fotoğrafı çekmek uzun pozlama yapmamayı gerektirse bile mutlaka tripod kullanın. Hatta titremeyi ortadan kaldırmak için deklanşöre elle basmayın.

8. Süreli çekim ya da uzaktan kumanda yardımıyla çekim yapın.

Kaynak : http://www.turknikon.com/
Etiketler: edfod, basın, yayın, fotoğraf, photography, photographer, dergi, eğitim, kurs, yarışma