Geleneksel Toplantı ve İkinci Atölye Çalışmamız - Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Özcan Şimşek
Bilmeniz Gereken 16 Türk Fotoğrafçı ve Fotoğrafları

Ara Güler, Selahattin Giz başta olmak üzere ünlü Türk fotoğrafçıların en güzel fotoğraflar Devamı..

Özcan Şimşek
Samanyolu Çekimleri (Astro Photography) İçin 600 Kuralı Nedir?

Samanyolu Çekimleri(Astro Photography) için 600 kuralı nedir?

Yıldızlar bizim dünyadaki bakış açımıza göre hareket Devamı..

Özcan Şimşek
FOTOĞRAFLARI DOĞRULAMAK İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Bir fotoğrafın kim tarafından çekildiğini ya da daha önce internet üzerinden yayınlanıp yayınlamadığını kontrol etmek isteyebilirs Devamı..

Facebook
Aidat Ödemesi Yapın
Bağış Yapın

Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Geleneksel Toplantı ve İkinci Atölye Çalışmamız
Cumartesi, 31 Ocak 2015
Geleneksel Toplantı ve İkinci Atölye Çalışmamız

Merhaba arkadaşlar.

Bu gün geleneksel toplantımızı yaptık ve sezonun ilk atölye çalışmasını, fotoğrafçılıkta en popüler konulardan birisi olan “Boke” olarak da bilinen “Bokeh” tekniğini denedik.

Bokeh’in bu kadar popüler olmasının sebebi fotoğrafları görsel olarak çekici hale getirmesi, dikkatimizi imaj üzerindeki belirli bir alana odaklamamızı sağlamasıdır. Literatürde “blur” olarak çevirilen kelime Japonca’dan gelmektedir.

Temelde Bokeh out of focus’un kalitesi (arka plandaki objelerin tamamen kaybolması) veya kamera lensi tarafından verilen imajın bulanık tarafıdır. Burada konu olan bulanıklığın kendisi veya ön ya da arka plandaki bulanıklığın miktarı değildir. Fotoğrafçılıkta alışılagelen blur genelde sığ “alan derinliği“nin sonucu olarak ön plandaki nesneyi arka plandan ayırır ve basitçe “arka plan bluru” olarak adlandırılır. Buna karşın fotoğrafçıların Bokeh dediği şey ön/arka plan blurundaki kalite ve his ile ışığın yansıyan noktalarıdır.

Toplantımızın ilk bölümünde grup üyelerimizin fotoğraflarından oluşan “Dumanlı Hayatlar” isimli video izlendi, ikinci bölümde ise atölye çalışma konumuz olan bokeh çekim tekniği ve tekniği uygularken dikkat edilmesi gerekli konular ile ilgili bilgiler Özcan Şimşek tarafından, çekimde kullanılabilecek pratik bir aparatın yapımı Hakkı Ankul tarafından anlatıldı ve yapıldı.

Toplantıya katılan üyelerimiz tarafından yapılan denemelerde çok güzel sonuçlar elde edildi.

Sonraki toplantılarımızda daha farklı çekim tekniklerini denemeye devam edeceğiz. Deneyeceğimiz bu teknikleri öğrenmek, denemek isteyen tüm fotoğraf severleri toplantılarımıza bekleriz.

Işığınız bol olsun.

Etiketler: atölye, workshop, edfod, light, ışık, çalışma,
Yorumlar
Yorum Yazın
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
11 + 8 =