Gece Fotoğrafı Nedir? Nasıl Çekilir? - Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Özcan Şimşek
Bilmeniz Gereken 16 Türk Fotoğrafçı ve Fotoğrafları

Ara Güler, Selahattin Giz başta olmak üzere ünlü Türk fotoğrafçıların en güzel fotoğraflar Devamı..

Özcan Şimşek
Samanyolu Çekimleri (Astro Photography) İçin 600 Kuralı Nedir?

Samanyolu Çekimleri(Astro Photography) için 600 kuralı nedir?

Yıldızlar bizim dünyadaki bakış açımıza göre hareket Devamı..

Özcan Şimşek
FOTOĞRAFLARI DOĞRULAMAK İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Bir fotoğrafın kim tarafından çekildiğini ya da daha önce internet üzerinden yayınlanıp yayınlamadığını kontrol etmek isteyebilirs Devamı..

Facebook
Aidat Ödemesi Yapın
Bağış Yapın

Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Gece Fotoğrafı Nedir? Nasıl Çekilir?
Pazartesi, 18 Nisan 2016
Gece Fotoğrafı Nedir? Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafı oluşturmak ve hava karardıktan sonra fotoğraf çekmek zor ve özellikle ekipmanınızın yetmeyeceği durumlar yaratabilmektedir? Bu yazımızda gece fotoğrafı çekmek ilgili faydalı olabilecek bazı detayları bulacağınızı düşünüyoruz.

Fotoğraf, kompozisyon gücünü yansıtabildiğimiz en önemli alanlardan birisidir. Fotografik bir bakış açısına sahip olabilmek elbette zaman isteyen ve uğraş gerektiren bir süreçtir. İyi fotoğraf çekmeyi öğrenmek zaman ister ancak bazı durumlar vardır ki fotoğraf çekim teknikleri açısından bilgi ve birikim gerektirir.

Gece fotoğrafı ve gece fotoğrafçılığı açısından bakarsak neredeyse teknik bilginin maksimum düzeyde kullanıldığı alandır. Bu yüzden amatör anlamda ilk kez uğraşıldığında ortaya çıkan gece fotoğrafı bulanık veya flu gözükebilir.  Bu yüzden teknik beceriyi geliştirmek ve sık pratik yaparak gece fotoğrafçılığımızı geliştirebiliriz. Gece fotoğrafçılığı için teknik ekipman ve fotoğraf makinesi ayarlarına yazının devamında değineceğiz.

Gece Fotoğrafı Nedir? Nasıl Çekilir?

Geceyi tanımlamamız gerekirse gün batımından sonraki 30-60 dakika sonrasından başlayan ve gün doğmadan önceki 30-90 dakika öncesine kadar devam eden zaman dilimi diyebiliriz.

Bu noktada karıştırmamamız gereken bir detay ise mavi saat olarak bilinen ve genelde akşam fotoğrafçılığını ifade eden zaman diliminden sonraki zamanda gece fotoğrafçılığı üzerine çekimler yapılabilir.

gece fotoğrafı nedir

Gece fotoğrafı çekmenin en büyük zorluklarından birisi ışık kaynaklarının oldukça az olmasıdır. Bunun birincil sebebi olan doğal ışık kaynağımız güneşin olmaması ama buna rağmen ay ve yıldızların geceye renk katması yer değiştirmektedir. Elbette şehrin veya gecenin güzel tarafını aydınlatan çok sayıda tungsten, floresan, flaş ışığı gibi yapay ışık kaynağı mevcuttur.

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Her şeyden önce yetersiz ışık kaynağı sorununun üstesinden gelebilmemiz için yanınızda bir adet tripod bulundurmanız gerekiyor.  Gece fotoğrafı çekerken ortam ışığı az olduğundan uzun pozlama süreleri kullanmamız gerekecek. Hiçbir şey anlaşılamayan fotoğraflar üretmek istemeyiz.

Eğer net fotoğraf çekmek istiyorsak hiçbir şekilde fotoğraf makinesini sarsmayacağız ve titretmeyeceğiz. Bu yüzden elde çekim sınırınızı bilin. Genelde fotoğraf makinesini titreten bir yapıya sahip bir kişiyseniz o zaman enstantane değerlerini 1/200 – 1/250 civarında tutmanız gerekir. Genel kabul edilen titretmeden elde çekim sınırı ise 1/60 şeklindedir. Bu durumda minimum 1 saniye bile pozlama yapmak söz konusu olacaksa mutlaka tripod kullanmamız gerekecektir.

Gece fotoğrafı çekmek bir anlamda uzun pozlama yapmak demektir. Uzun pozlama yaparken sensöre daha fazla ışık toplamak için enstantane hızını ayarlayınca ve diğer ayarları dengeli yapmamız durumunda fotoğrafınızın göze daha hoş gözükmesini sağlarsınız. Gece fotoğrafı çekerken kalitesi yüksek fotoğraflar elde etmek için standart olarak en düşük ISO değeri ile çekimlere başlayın.

Mevcut ışık şartlarına göre doğru pozlama yapabilmek manuel çekim ayarlarını kullanarak diyafram ve enstantane seçimlerinizi yapın. Manuel çekim modu esnasında deklanşör yerine uzaktan kablolu ya da kablosuz kumanda kullanarak gece çekiminizi gerçekleştirin.

Gece fotoğrafçılığı emek ister ve pozlama süreleri arttıkça gündüz saatlerindeki gibi seri fotoğraf üretmek için kolay bir zamana sahip olamazsınız. Bu yüzden her pozlama aşamasından önce yukarıda bahsettiğimiz detayları uygulayarak harcadığınız zamanı değerli kılacak fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Kaynak : http://www.turknikon.com/gece-fotografi-nedir-23581

Etiketler: edfod, basın, yayın, fotoğraf, photography, photographer, dergi, eğitim, kurs, yarışma, nikon, #edfo
Yorumlar
Yorum Yazın
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
17 + 39 =