DOMİNANT GÖZ

“Hangi gözünüzle daha iyi görüyorsunuz?” desem bu soru abes gelir mi size. “Hangi elinizi daha iyi kullanıyorsunuz?” desem neyse. Sağ ve sol el bu konuda eşit değil. Peki size gözler için de böyle bir durumun var olduğunu söylesem. Bilmeyenlere aşağıda yazılanlar şaşırtıcı gelecek.

Gelin önce konuyu görselleştirelim:

İki elinizi görseldeki gibi yaparak ortadaki boşluğa bir nesneyi sabitleyin. İki gözünüz de açık. Görüyorsunuz. Şimdi sağ gözünüzü kapatın. Hala görüyor musunuz? Evet ise sol gözünüz, göremiyorsanız sağ gözünüz dominant yani daha baskın durumda demektir. Göremediğinizde hemen tersini yapın nesne yine görünür olacaktır.

Sağlamasını da şu şekilde yapabiliriz. İki gözünüz açık eller aynı şekilde, nesne ortada duruyor. Görüntüyü kaybetmeden ellerinizi yüzünüze doğru yaklaştırın. Eller dominant göze doğru yaklaşacaktır.

Konuyu öğrendik, peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Öncelikle şunu belirtmek lazım. Etkin kullandığınız el ve göz aynı taraf ise şanslısınız. Aksi durumda çapraz dominant durumu var demektir ki sorun yaratan bir durumdur.

Dominant gözün bilinmesi; çift gözün kullanıldığı Atıcılık, okçuluk gibi sporlarla uğraşanlarda, avcılık, fotoğrafçılık gibi gözün etkin kullanıldığı durumlarda önemli. Atıcılıkta atışı dominant gözün olduğu taraftaki elinizle yapmanız daha iyidir mesela. Eğer çapraz dominant durumunuz varsa üzerinde yoğun çalışma yaparak baskın gözün olduğu taraftaki elinizle atış yapmaya alışmalısınız. Vizör göz olarak daima dominant göz seçilmelidir. Fotoğrafçılıkta örneğin yanlış gözün kullanılması manuel lenslerde hatalı odaklama yapmanıza yol açabilir. Profesyonel arkadaşlar konuyla ilgili internetten oldukça ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Öğrenciler için de şöyle bir önemi vardır bu durumun. Bir sınıfın sol tarafında pencere varsa sol gözü dominant öğrencilerin pencere kenarında oturmamaları daha iyidir çünkü dikkatleri hep pencereye kayacaktır. Onları duvar tarafına alıp pencere kenarına sağ gözü dominant öğrenciler oturtulmalıdır. Belki ufak ama aslında önemli bir ayrıntıdır bu.

Bir yorum yazın

Bizi arayın