DOMİNANT GÖZ « Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği Resmi Web Sitesi
Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
DOMİNANT GÖZ

“Hangi gözünüzle daha iyi görüyorsunuz?” desem bu soru abes gelir mi size. “Hangi elinizi daha iyi kullanıyorsunuz?” desem neyse. Sağ ve sol el bu konuda eşit değil. Peki size gözler için de böyle bir durumun var olduğunu söylesem. Bilmeyenlere aşağıda yazılanlar şaşırtıcı gelecek.

Gelin önce konuyu görselleştirelim:

İki elinizi görseldeki gibi yaparak ortadaki boşluğa bir nesneyi sabitleyin. İki gözünüz de açık. Görüyorsunuz. Şimdi sağ gözünüzü kapatın. Hala görüyor musunuz? Evet ise sol gözünüz, göremiyorsanız sağ gözünüz dominant yani daha baskın durumda demektir. Göremediğinizde hemen tersini yapın nesne yine görünür olacaktır.

Sağlamasını da şu şekilde yapabiliriz. İki gözünüz açık eller aynı şekilde, nesne ortada duruyor. Görüntüyü kaybetmeden ellerinizi yüzünüze doğru yaklaştırın. Eller dominant göze doğru yaklaşacaktır.

Konuyu öğrendik, peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Öncelikle şunu belirtmek lazım. Etkin kullandığınız el ve göz aynı taraf ise şanslısınız. Aksi durumda çapraz dominant durumu var demektir ki sorun yaratan bir durumdur.

Dominant gözün bilinmesi; çift gözün kullanıldığı Atıcılık, okçuluk gibi sporlarla uğraşanlarda, avcılık, fotoğrafçılık gibi gözün etkin kullanıldığı durumlarda önemli. Atıcılıkta atışı dominant gözün olduğu taraftaki elinizle yapmanız daha iyidir mesela. Eğer çapraz dominant durumunuz varsa üzerinde yoğun çalışma yaparak baskın gözün olduğu taraftaki elinizle atış yapmaya alışmalısınız. Vizör göz olarak daima dominant göz seçilmelidir. Fotoğrafçılıkta örneğin yanlış gözün kullanılması manuel lenslerde hatalı odaklama yapmanıza yol açabilir. Profesyonel arkadaşlar konuyla ilgili internetten oldukça ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Öğrenciler için de şöyle bir önemi vardır bu durumun. Bir sınıfın sol tarafında pencere varsa sol gözü dominant öğrencilerin pencere kenarında oturmamaları daha iyidir çünkü dikkatleri hep pencereye kayacaktır. Onları duvar tarafına alıp pencere kenarına sağ gözü dominant öğrenciler oturtulmalıdır. Belki ufak ama aslında önemli bir ayrıntıdır bu.

BİLGİLER
tarafından 13 Ağustos 2020 - 11:37 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 153 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
EDREMIT'de 5 Günlük Hava Tahmini
Genel

Uluslararası “Asia Photo Festival 2021..

tüm yazıları için tıklayın...

EDFOD Her Yerde

tüm yazıları için tıklayın...

Adobe Camera Raw 13.4 (Ağustos 2021) S..

tüm yazıları için tıklayın...

EDFOD TUNUS’TA TEMSİL EDİLİYOR..

tüm yazıları için tıklayın...
Anket

SİTEMİZİN YENİ TASARIMINI NASIL BULDUNUZ?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Son Yorumlar
Fotoğraf Terimleri Sözlüğü


Sosyal Medya Takip

Bağış Yapın

Facebook

Yayınlar
Satınalmak için tıklayınızTürkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Eğitim Birimi tarafından hazırlanan "TEMEL FOTOĞRAF BİLGİSİ" kitabını derneğimizden temin edebilirsiniz.


Kitabı kredi kartı ile satın almak için görsel üzerine tıklayınız.