MİDİLLİ ADASI

Yunanistan’ın üçüncü büyük adası, Ayvalık’ın ”Karşı”sı, denize kadar dağ yamaçları, zeytin, çam ve meşe ağaçları ile örtülü ”Zümrüt ada”, Midilli…

1. Gün
Midilli Merkez – Gera- Agiasos

Hareket Noktamız

07.30 Edremit Finansbank Önü 
08.00 Ayvalık Deniz Hudut Kapısı Önü

*Gümrük Transferi Ekstradır. Yol ve hava koşullarına göre mola/hareket noktası/gemi yer ve saatleri değişkenlik gösterebilir.

Sabah 08.30’da Ayvalık limanında buluşuyoruz. Pasaport ve gemi geçiş işlemlerinden sonra feribotla Ayvalık’ tan bir buçuk saat süren deniz yolculuğu ile Midilli’ye varıyoruz.

Midilli gümrükteki geçiş işlemlerimiz sonrası çantalarımızı otobüse yerleştirip, Midilli Adası şehir turuna başlıyoruz. Tarihi Osmanlı Bankası’nı gördükten sonra adanın ünlü şairi Sappho’dan ismini alan meydandan geçerek 19. ve 20. yy. mimarisine ait sokaklardan kısa bir yürüyüşle tavernaların yer aldığı küçük limana Fener’e geliyoruz. Geleneksel Yunan müziği eşliğinde leziz zeytinyağlı mezeler ve taze balıklardan oluşan yunan mutfağından öğle yemeğimizi(ekstra) yerken dinleniyoruz.

Şehir turumuza Midilli silüetini oluşturan Agios Therapontos Kilisesi ve mübadele fotoğraflarıyla donatılmış adanın meşhur Kafesi Panellinon’un taş binasında fotoğraf çekerek devam ediyoruz. Şehrin yeni çarşısı Ermou yolundan Osmanlı Çarşısı’na hediyelik eşyaların satıldığı mağazalar arasında yürüyerek varıyoruz. Metropol Kilisesi (17.yy.) ile başlayan sokakta 1825’ten kalma Yeni Camii ve Osmanlı Hamamı bizleri karşılıyor. İlk günün ikinci durağı Midilli’nin en yüksek dağı Olympos’un eteklerinde bulunan Agiasos dağ köyüne gitmek için Antik Limanda Mübadele Anıtını gördükten sonra aracımıza biniyoruz.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın memleketi Gera Körfezi’ nden geçerek Adanın en geleneksel köylerinden Agiasos’a varıyoruz. Köye özgü ahşap oyma mobilya işçiliği, seramik ve dantel işlerini sergileyen şirin çarşısını gezerek Ortodoks aleminin önemli bir kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi ve Agiasos etnografya müzesini ziyaret ediyoruz. İsteyen misafirlerimizle köy kahvesinde gizli baharatlarla hazırlanan kaynarı tadarak dinleniyoruz.

Geleneksel yunan yemekleri ve dansları eşliğindeki Yılbaşı Eğlencesine(Tur ücretine dahil) hazırlanmak üzere otelimize dönüyoruz. Yeni yıla eğlence ve sürprizlerle giriyoruz.

Diğer Detaylar: 
Kahvaltı : Ekstra/ Serbest Zaman
Öğle yemeği :Ekstra/ Midilli Merkez’de serbest zaman
Akşam yemeği: Tur ücretine dahil olarakYılbaşı Balosu

2. Gün
Thermi – Mandamados – Molivos – Petra – Kalloni-Dönüş
 

Sabah kahvaltısı sonrası 09.30’da otobüsümüzle Adanın doğu kıyılarından Türkiye’ye en yakın noktasına kuzeyine doğru hareket ediyoruz.

Thermi’de bulunan Osmanlı döneminin en lüks termal oteli Sarlıca Palas’da fotoğraf molası verdikten sonra manastırı, seramikleri ve yoğurdu ile meşhur Mandamados’a varıyoruz. Sadece Ortodoks alemi için değil tüm inananlar için mucizeler yarattığına inanılan Başmelek Taksiarhis Manastırı ve Kilisesini ziyaret ediyoruz. Ardından Manastırın kafeteryasında ballı yoğurt ve lokmasını tadıyoruz.

UNESCO koruması altında olan Türkiye’den ışıkları görünen Molyvos’a geçiyoruz. 1462’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen adanın en büyük ikinci kalesi Molyvos Kalesi’nde aracımızdan inerek arnavut kaldırımlı sokaklardan cumbalı evler arasından asmalar altında rehberimiz eşliğinde yürüyerek Osmanlı Çeşmesi ve Camiine doğru iniyoruz. Ege manzaralı seyir teraslarının bulunduğu restoranlar arasından yürüyoruz. Molyvos evlerini ve kaleyi kadraja alıp hatıra fotoğrafı aldığımız noktada aracımızda buluşuyor, uzun plajlarıyla ve deniz kenarındaki tavernalarıyla meşhur Petra’ya yüzme ve öğle yemeği(ekstra) molası için geçiyoruz. Yunanca’ da “kaya” anlamına gelen bu küçük turizm beldesinde 114 basamakla çıkılan kaya üzerindeki şapelin eşsiz fresklerini görüyoruz. Osmanlı Konağının da bulunduğu çarşısında dolaştıktan sonra adanın iki körfezinden bir diğeri olan sardalyası ile meşhur Kalloni üzerinden geçerek dönüş yolculuğumuz için şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz.

18.00’ da Midilli’ den hareket edecek gemi öncesi pasaport ve gümrük işlemleri için en geç 17.00’da buluşuyoruz.

Diğer Detaylar: 
Kahvaltı : Tur ücretine dahil olarak otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğle yemeği :Ekstra/ Petra’da serbest zaman


Fiyata Dahil Olanlar
Ayvalık – Midilli —gidiş – dönüş gemi bileti
1 gece oda kahvaltı bazında konaklama
2 gün boyunca otobüs gezileri ve transferler
Bir akşam Tavernada Sirtaki gecesi (Yemek dahil)
Program boyunca Türkçe rehberlik hizmeti
Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

Fiyatlara Dahil Olmayanlar
Vize Ücreti ( Schengen Vizesi 140 Euro)
Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)
Seyahat süresince alınacak tüm öğle yemekleri ve içecekler
Tavernada Sirtaki gecesinde alınan alkollü / alkolsüz içecekler
Her türlü kişisel harcamalar, otel ekstraları, bahşişler ve müze ören yerleri girişler


NOT: Sınır kapısında mağduriyet yaşanmaması için, tura katılmadan önce ilgili emniyet müdürlüğüne danışarak izin gerekip gerekmediği hakkında bilgi alınız.

 

Gezi Katılım Bedeli: 90 Euro

Fotoğraf Danışmanı: Özcan Şimşek – 505 3865302

KATILMAK İÇİN

Özcan Şimşek
505 386 5302

Bizi arayın