Kış Fotoğrafçılığı için Bazı Önemli İpuçları « Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği Resmi Web Sitesi
Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Kış Fotoğrafçılığı için Bazı Önemli İpuçları

Kış fotoğrafçılığı ve aşırı soğukta fotoğraf çekmek çok kolay değildir. Bu yazıda kış fotoğrafçılığı ile ilgili olarak bazı önemli ipuçlarını sizlere aktarmaya çalışacağız.

Havalar soğumaya başladıkça özellikle kış aylarında fotoğraf çekmek hem fotoğraf çeken hem de kullanılan ekipmanlar açısından zor bir hal alır. Kışın birbirinden güzel manzaralar ve kompozisyonlar oluşur ancak genelde havanın soğukluğu sebebiyle diğer mevsimlere göre daha az fotoğraf çekimi yapılır.

Kış Fotoğrafçılığı için Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kış Fotoğrafçılığı için Bazı Önemli İpuçları

1. Nemden Korunun

Kış fotoğrafçılığı için dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında havadaki nem gelmektedir. Bunun için en önemli tavsiye fotoğraf makinenizi serin tutmanız olacaktır. Yani soğuk havada dışarıda çekim yaparken herhangi bir ısıtma aracı kullanarak makinenizi sıcak tutmaya çalışmayın. Ya da paltonuzun içinde makineyle dolaşmayın. Kış aylarında havadaki su buharı makinenize yapışmış olacağı için, ısı farklılıkları oluşabilecek ani sıcaklık değişimleri su buharının etkisini daha da artıracaktır.

2. Beyaz Dengesine Dikkat Edin

Beyaz dengesi ayarlarının en çok hata yaptığı ortamlar kış fotoğrafçılığı için yapılan çekimlerde ortaya çıkar. Dijital fotoğraf makinelerindeki beyaz dengesi ayarlarında kar beyazı temel alınmadığından fotoğraflarınızda griye çalan kısımlar görebilirsiniz. Özellikle kışın havanın gri olduğu, kasvetli ve bulutlu havalarda beyaz dengesini değiştirerek fotoğraf çekmek doğru olacaktır.

3. Pozlama Telafisi

Belki de genelde çok kullanmadığınız pozlama telafisi butonunu kullanma zamanı gelmiştir. Pozlama telafisini+1 veya +2 yükselterek kullandığınız DSLR makinenin pozometresindeki yanılgıları kolaylıkla çözebilirsiniz.

4. Ay Çekimleri

Karla kaplı bitki örtüsü fotoğraflamak gerçekten çok keyiflidir. Kış fotoğrafçılığı bir bakıma beraberinde dinginlik ve sakin bir görüntüyü getirir. Özellikle kışın dolunay zamanında ay fotoğrafı çekmek için mutlaka dışarı çıkın. Ayın; etrafı yılın diğer mevsimlerine göre daha kuvvetli aydınlattığına şahit olacak ve daha verimli sonuçlar elde edeceksiniz.

Kış ayları boyunca havadaki hareketlilik azalır ve bitki örtüsü sakin bir görünüme bürünür. Özellikle şehir dışında ışık ve gürültü kirliliğinin yanısıra hava kirliliği de azalır. Kış fotoğrafçılığı daha canlı bir gökyüzü elde edebileceğiniz en güzel dönemdir.

Kaynak : http://www.turknikon.com/

BİLGİLER
tarafından 14 Şubat 2018 - 12:41 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 51 views kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
EDREMIT'de 5 Günlük Hava Tahmini
Genel

Uluslararası “Asia Photo Festival 2021..

tüm yazıları için tıklayın...

EDFOD Her Yerde

tüm yazıları için tıklayın...

Adobe Camera Raw 13.4 (Ağustos 2021) S..

tüm yazıları için tıklayın...

EDFOD TUNUS’TA TEMSİL EDİLİYOR..

tüm yazıları için tıklayın...
Anket

SİTEMİZİN YENİ TASARIMINI NASIL BULDUNUZ?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Son Yorumlar
Fotoğraf Terimleri Sözlüğü


Sosyal Medya Takip

Bağış Yapın

Facebook

Yayınlar
Satınalmak için tıklayınızTürkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Eğitim Birimi tarafından hazırlanan "TEMEL FOTOĞRAF BİLGİSİ" kitabını derneğimizden temin edebilirsiniz.


Kitabı kredi kartı ile satın almak için görsel üzerine tıklayınız.