Yarışma Şartnamesi - Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Özcan Şimşek
Bilmeniz Gereken 16 Türk Fotoğrafçı ve Fotoğrafları

Ara Güler, Selahattin Giz başta olmak üzere ünlü Türk fotoğrafçıların en güzel fotoğraflar Devamı..

Özcan Şimşek
Samanyolu Çekimleri (Astro Photography) İçin 600 Kuralı Nedir?

Samanyolu Çekimleri(Astro Photography) için 600 kuralı nedir?

Yıldızlar bizim dünyadaki bakış açımıza göre hareket Devamı..

Özcan Şimşek
FOTOĞRAFLARI DOĞRULAMAK İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Bir fotoğrafın kim tarafından çekildiğini ya da daha önce internet üzerinden yayınlanıp yayınlamadığını kontrol etmek isteyebilirs Devamı..

Facebook
Aidat Ödemesi Yapın
Bağış Yapın

Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Yarışma Şartnamesi

1. HAVRAN ULUSLARARASI FOTOĞRAF FESTİVALİ

 FOTOĞRAF MARATONU

 

KONU  :

“Senin Gözünden Havran”.

AMAÇ :

Zamanın sükunetle yitip gittiği yerlerden biri Havran. Günümüzde fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz sessizliğin “nadide” mekanlarından biri. Yorgunsunuz, yoğunsunuz, huzursuzsunuz… Minik bir valiz hazırlayın, fotoğraf makinenizi alın ve Havran’a doğru yola çıkın. Burası “CİTTASLOW – YAVAŞ ŞEHİR” ağına üye olmak üzere yola çıkmış bir şehir. Gerisini varın siz düşünün.

Foto maraton birleştiren bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Yaşanılan bölgenin tanıtımına katkıdır. Fotoğrafa adanmış bir gündür. Maraton diyorsak; koşmanıza gerek yok, sakin, serinkanlı bir aktivite bu. Herhangi bir dijital fotoğraf makinesine sahip olan herkese açıktır. Vatandaşları, arkadaşları, sevgilileri, fotoğraf tutkunlarını, turistleri, eğlenceli bir günde, kenti alternatif bir şekilde yaşarken temalı görüntüler oluşturmaları için teşvik eder.

Yarışmanın amacı; fotoğraf sanatı aracılığı ile Havran’ın doğal güzelliklerini, tarihi, sosyal ve kültürel değerlerini geniş kitlelere ulaştırmak, bölgenin turizm potansiyeli hakkında farkındalık oluşturmak; ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Havran’ın tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile birey ve toplum yaşamlarından kesitleri ön plana çıkaracak fotoğrafları katılımcıların kendi pencerelerinden anlatmasına imkan tanıyarak ilçemizin tanınmasını sağlamak; ilçemiz ve yöresine ait bir görsel bellek oluşturmak ve Havran’ın geleceğine dönük çalışmalarına başlangıç oluşturmak, ayrıca bu etkinlik aracılığıyla Türk Fotoğraf Sanatı ve fotoğraf sanatçılarının gelişimine katkıda bulunmaktır.

YARIŞMA BOLÜMLERİ:

Yarışma, dijital (sayısal) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür.

KATILIM KOŞULLARI:

 1. “1. Havran Uluslararası Fotoğraf Festivali” Fotoğraf Maratonu 05-08 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacaktır.
 1. Yarışmaya katılacak fotoğrafların Havran ilçesi sınırları içerisinde, şartnamenin “Fotoğraf Maratonu Takvimi ve Programı’’ başlıklı bölümünde belirtilen tarihler ve saatler arasında çekilmiş olması gerekmektedir. Kayıt olmadan önce çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.
 1. Fotoğraf Maratonu, Seçici Kurul Üyeleri, TFSF Temsilcileri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, Yarışma Sekreterleri ve bu kişilerin birinci derece yakınları ile Düzenleme Kurulu’nca organizasyonda görevlendirilecek kişiler ve haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden kişiler katılamazlar. Yarışma bu maddede belirtilen kişiler dışında, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Son Katılım Tarihi itibariyle 18 yaş ve altı (08.09.2000 ve daha sonra doğumlu) katılımcıların ekteki Veli/Vasi muvafakatname/izin belgesini Yarışma Sekreteryası İletişim e-posta adresine, son katılım tarihine kadar teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgeyi teslim etmeyen 18 yaş altı katılımcılar yarışma dışı bırakılacaktır.
 1. Kayıt sırasında katılımcılar yanlarında TC Kimlik Kartı veya Pasaportlarını bulundurmak zorundadır.
 1. Katılımcılar, kayıt sırasında kendilerine verilecek yarışmacı kartlarını Fotoğraf Maratonu boyunca üzerlerinde görünür biçimde taşımak zorundadırlar.
 1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 1. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar yalnızca sayısal olacaktır.
 1. Fotoğraflara renk, keskinlik, kontrast, toz alma gibi bazı kabul edilebilir oranda dijital müdahaleler yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.
 1. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), insanlı veya drone benzeri insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışma dışında tutulur
 1. Deneysel çalışmalar kabul edilmeyecektir.
 1. Yarışmacılar doğaya zarar vermeden çekim yapacaklardır. Doğaya zarar veren senaryo, kurgu vb. unsurların saptanması halinde yarışmacı yarışma dışı bırakılır.
 1. Fotoğraf Maratonu ve yarışmaya katılım için gelecek olan fotoğrafçılar giderlerini kendileri karşılayacaktır.
 1. Her katılımcı en fazla 5 renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafla katılabilir.
 1. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu beyan ve kabullere aykırı davrananlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak herhangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 1. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 1. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından Havran ilçesi sınırları içinde çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması, Havran ilçe sınırları dışında çekilmiş fotoğraflarla katılım kural ihlali sayılır.
 1. Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 1. Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, başarı, mansiyon, özel ödül) almış fotoğraflar gönderilemez. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 1. Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
 1. Kural ihlali yapan kişilere “TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi” (www.tfsf.org.tr/indir/yarismalar/TFSF_Yarisma_Duzenleme_Standartlari_Yonergesi-YG_002- 10-03_06_2017.pdf) 13. Madde’deki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; ödül ve/veya sergileme yeri boş bırakılır; ödül, sergileme unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül ve/veya sergileme almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 1. TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
 1. Düzenleme Kurulu, ödül ve sergileme kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir. Ödül ve sergileme alan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dia pozitif, negatif ya da dijital dosyaları, istenildiğinde Düzenleme Kurulu’na gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.
 1. Yarışma son katılım tarihine bir hafta kalıncaya kadar Düzenleyici Kurul gerekli bulduğu durumlarda şartname üzerinde, TFSF’ye yazılı olarak bildirilmek ve onay alınmak koşuluyla değişiklikler yapabilir.
 1. Fotoğraf Yarışması sonuçları Havran Belediyesinin http://www.havran.bel.tr/, Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)’nin https://www.edfod.org/ ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)’nin web sitelerinde ve düzenleyici kurumların sosyal medya hesaplarında ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.
 1. Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 1. Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda; 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın kodlanmış olarak sunulacaktır.

FOTOĞRAFLARIN İSİMLENDİRİLMESİ VE TESLİM:

 1. Teslim edilecek fotoğrafların isimleri katılımcının rumuzu ile markalanacaktır (Örnek: 052).
 1. Birden fazla fotoğrafla yapılacak başvurularda fotoğrafa sıra numarası ve ad da verilmelidir (Örnek; 052_1_fotoğraf_adı, 052_2_fotoğraf_adı, …).
 1. Teslim edilecek fotoğrafların isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazır halde teslim edilmelidir.
 1. Fotoğraflar, paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde tarih; katılımcının kimliğine ilişkin isim, logo vb. bilgiler bulunmamalıdır.
 1. Fotoğraflar taşınır bellek ile elden teslim edilecek olup e-posta ile yapılan gönderiler kabul edilmeyecektir.
 1. Seçici Kurul şartlara uymayan fotoğrafları açıklama yapmadan yarışma dışı bırakabilir. Seçilecek fotoğraflara itirazlar olması halinde Seçici Kurul’un kanaati esastır.
 1. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, 300 dpi çözünürlükte, jpg/jpeg formatında, kısa kenarı en az 2400 piksel olarak teslim edilmelidir. Teslim edilecek her bir fotoğraf dosyası 2 Mb’den küçük, 4 Mb’den büyük olmamalıdır. Fotoğraflar RAW veya JPEG Formatları ile beraber teslim edileceğindenkatılımcıların RAW+JPEG çekim yapmaları gerekir.
 1. Fotoğraf teslimi 08 Eylül 2018 günü saat 22.00‘de kesinlikle sona erecektir.
 1. Fotoğrafların bilgisayara aktarımında oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

TELİF (KULLANIM) HAKLARI :

 1. Yarışma sonunda eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak düzenleyicilere ait olacaktır.
 1. Düzenleyiciler bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismi ile (fotoğraf üzerinde grafik düzenlemeler yapılabilir ve tasarımlarda eser sahibinin ismi kullanılmaz) kullanabilecek ve kullandırabilecektir.
 1. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin / muvafakatname için her ne nam altında olursa olsun herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 1. Eser Sahibi, eserin kendi özgün eseri olduğunu, üçüncü şahısların bu eser üzerinde herhangi bir hakları bulunmadığını; eseri üzerindeki hakları daha önceden devretmediğini, üçüncü şahıslarca aksi bir talepte bulunulması halinde eser sahibinin kendisinin hukuken sorumlu olduğunu; beyan, kabul ve garanti etmektedir.
 1. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 1. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 1. Yarışmaya gönderilen eserler Havran Belediyesi arşivine alınacak ve kurumun kendi yayınlarında tanıtım amaçlı olarak, eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılacaktır.
 1. Yarışmaya fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, şartnamede belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

FOTOĞRAF MARATONU TAKVİMİ VE PROGRAMI:

05 Eylül 2018 Perşembe

09.00 – 18.00 Başvuru Kabul

09.00 – 18.00 Fotoğraf Teslimi

Program;

13.00 – 17.00 Havran Belediyesi tarafından tahsis edilecek araçlarla foto safari gezileri.

06 Eylül 2018 Perşembe

09.00 – 18.00 Başvuru Kabul

09.00 – 18.00 Fotoğraf Teslimi

Program;

09.00 – 17.00 Havran Belediyesi tarafından tahsis edilecek araçlarla foto safari gezileri.

20.00 – 22.00 Fotoğraf Gösteri ve Söyleşileri.

07 Eylül 2018 Cuma

09.00 – 18.00 Başvuru Kabul

09.00 – 18.00 Fotoğraf Teslimi

Program;

09.00 – 12.00 İlçe merkezinde fotoğraf çekimleri, serbest zaman, kişisel geziler.

20.00 – 22.00 Fotoğraf Gösteri ve Söyleşileri.

• 08 Eylül 2018 Cumartesi

09.00 – 11.00 Başvuru Kabul

09.00 – 14.00 Fotoğraf Teslimi

 

• Son Fotoğraf Teslimi: 08 Eylül 2018 Cumartesi Saat: 14.00’ye kadar.

• Jüri Toplantısı ve Değerlendirme: 08 Eylül 2018 Pazar 15.00

• Sonuç Bildirimi ve Ödül Töreni: 08 Eylül 2018 Pazar 17.00

ÖDÜLLER:


Birincilik Ödülü              : 5000 Tl. + Plaket
İkincilik Ödülü                : 3000 Tl. + Plaket
Üçüncülük Ödülü          : 2000 Tl. + Plaket
Sergileme (En fazla 10 adet) : 100 TL.

SEÇİCİ KURUL (Alfabetik Sırayla) :

 1. A.Beyhan Özdemir     TFSF Başkanı , Doc.Dr., Akademisyen, Fotoğraf Sanatçısı
 2. Mehmet Yılmaz          Havran Belediye Başkan Yardımcısı
 3. Özcan Şimşek            Fotoğraf Sanatçısı, Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD) Başkanı
 4. Gabriel Brau Gelabert İspanyol Fotoğraf Sanatçısı
 5. Virgilio Bardossi         İtalyan Fotoğraf Sanatçısı

TFSF TEMSİLCİSİ : Zafer Gazi Tunalı

DÜZENLEME KURULU:

Emin Ersoy (Havran Belediye Başkanı)

N.Cansu OSEMEN (Osemen Reklam ve Yayıncılık)

KATKIDA BULUNANLAR

Özcan Şimşek (Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD) Başkanı)

YARIŞMA SEKRETERYASI :

Cansu Osemen

0 539 589 98 31

cansudergi@gmail.com

Yarışmamız, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından (TFSF 2018-087) numara ile onaylanmıştır.

Yarışma sürecinde TFSF temsilcisi bulunacaktır.