Düğün Yemekçisi (Atike)

MİNE ŞENTÜRK

1962 yılında Adapazarı’nda doğdu. Evli, iki çocuk annesi ve anneanne. Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşıyor.

Sanatı Hakkında:

Yaşamı bir sanat olarak görüyor. Doğa ve canlılar, farklı şartlar altında, başka başka varoluşlar sergiliyorlar.  İçinde yaşadığımız ve bizi çevreleyen bu gezegenin her köşesi ayrı bir detayı, bu detaylar ise ayrı bir fotoğraf karesini barındırıyor. Bireyin dünyası, onun bu karelere bakışıyla beraber şekilleniyor.
Peki onun yakaladığı detaylar? “Acaba benim dünyam da insanların ilgisini çeker mi” sorusuyla fotoğraf çekmeye başladı. Fotoğraf tutkusunun korkularını yenmesinde, önyargılarını yıkmasında yardımcı olduğunu fark etti. Fotoğraf, farklı sosyo-kültürel profillerden insanlarla tanışmasına yol açtı. Yeni keşiflere açılmasını sağladı. Sanatın sınırları aştığı gerçeği sebebiyle karelerini yurtdışındaki yarışmalara yolladı. Geç de olsa tanıştığı fotoğraf sanatında, kendince ve kendini anlatan bir tarz ile yoluna devam ediyor.

Ödüller ve Çalışmalar:

Hindistan, Çin, Singapur, İran gibi ülkelerde sergileme ödülleri aldı.

Türk Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun ülke çapında düzenlediği “Memleketimden Görsel Hikayeler” isimli projesine “Düğünlerde Yemek Yapan Bir Kadın”ı anlatan belgesel hikayesi ile katıldı. Üyesi olduğu Edremit Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (EDFOD) çatısı altında çeşitli sergilere katıldı.

TFSF 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ulusal Çevrimiçi Karma Fotoğraf Sergisi 2022 de yer aldı.

Pandemi döneminde, Perce Art Sergi Grubunda Babalar Günü Karma Sanal Sergisine katıldı.

Çini, kilim dokuma gibi sanat ile zanaati bir araya getiren disiplinlerle yıllarca içli dışlı oldu ancak, fotoğraf sanatı ile tanışması hayatını
değiştirdi.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde öğrenci. Açık Öğretim Fakültesi E- Sertifika Programlarından Fotoğrafçılık ile ilgili dersler almaktadır.

Halen Edremit Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (EDFOD ) Yönetim Kurulu Üyesidir.

DÜĞÜN YEMEKÇİSİ (ATİKE)

Atike Girgin, Balıkesir Havran’da yaşayan bir düğün yemekçisi. Eşi sekiz sene önce vefat edince düğünlerde ikram edilecek yemekleri yaparak iş hayatına atılmış. Atike Hanım bu işe ilk olarak, ablasının kızı gelin olurken başladığını söylüyor. Daha sonra, yeğeninin sünnet yemeğini yapmış. Ardından diğer akrabalar sıraya girmiş, derken Havran’da düğün yemekleri ondan sorulur olmuş.

Catering şirketlerinin sayısı hızla artarken düğün yemekçileri daha uzun yıllar varlığını koruyacakmış gibi görünüyor. Çünkü bu iş profesyonel bir çalışma olmanın yanı sıra bir tür imeceyle yapılıyor. Kadınlar bir araya geliyor, sadece lezzetli yemekler yapmakla yetinmiyor aynı zamanda açık havada kurulan mutfakta birlikte üretiyorlar. Gün boyu samimi bir hava esiyor, eğlenceli bir süreç yaşanıyor. Atike Hanım hüzünlü bir kadın. On bir ay boyunca onu izlerken güldüğünü pek az gördüm.

Düğün Yemekçisi (Atike) bir “Memleketimden Görsel Hikayeler” projesidir. Proje sayfasına https://mgh.tfsf.org.tr/tr/hikaye/dugun-yemekcisi bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bizi arayın
%d blogcu bunu beğendi: