Mine Şentürk

Mine ŞENTÜRK

1962 yılında Adapazarı’nda doğdu. Evli, iki çocuk annesi ve anneanne. Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşıyor.

Sanatı hayatı:

Yaşamı bir sanat olarak görüyor. Doğa ve canlılar, farklı şartlar altında, başka başka varoluşlar sergiliyorlar.  İçinde yaşadığımız ve bizi çevreleyen bu gezegenin her köşesi ayrı bir detayı, bu detaylar ise ayrı bir fotoğraf karesini barındırıyor. Bireyin dünyası, onun bu karelere bakışıyla beraber şekilleniyor.
Peki onun yakaladığı detaylar? “Acaba benim dünyam da insanların ilgisini çeker mi” sorusuyla fotoğraf çekmeye başladı. Fotoğraf tutkusunun korkularını yenmesinde, önyargılarını yıkmasında yardımcı olduğunu fark etti. Fotoğraf, farklı sosyo-kültürel profillerden insanlarla tanışmasına yol açtı. Yeni keşiflere açılmasını sağladı. Sanatın sınırları aştığı gerçeği sebebiyle karelerini yurtdışındaki yarışmalara yolladı. Geç de olsa tanıştığı fotoğraf sanatında, kendince ve kendini anlatan bir tarz ile yoluna devam ediyor.

Ödüller ve Çalışmalar:

Hindistan, Çin, Singapur, İran gibi ülkelerde sergileme ödülleri aldı.

Türk Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun ülke çapında düzenlediği “Memleketimden Görsel Hikayeler” isimli projesine “Düğünlerde Yemek Yapan Bir Kadın”ı anlatan belgesel hikayesi ile katıldı. Üyesi olduğu Edremit Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (EDFOD) çatısı altında çeşitli sergilere katıldı.

TFSF 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ulusal Çevrimiçi Karma Fotoğraf Sergisi 2022 de yer aldı.

Pandemi döneminde, Perce Art Sergi Grubunda Babalar Günü Karma Sanal Sergisine katıldı.

Çini, kilim dokuma gibi sanat ile zanaati bir araya getiren disiplinlerle yıllarca içli dışlı oldu ancak, fotoğraf sanatı ile tanışması hayatını
değiştirdi.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde öğrenci. Açık Öğretim Fakültesi E- Sertifika Programlarından Fotoğrafçılık ile ilgili dersler almaktadır.

Halen Edremit Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (EDFOD ) Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bizi arayın