1’NCİ ULUSLARARASI EDREMİT FOTOĞRAF FESTİVALİ BAŞLADI

1’NCİ ULUSLARARASI EDREMİT FOTOĞRAF FESTİVALİ BAŞLADI
 
Edremit Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (EDFOD) tarafından Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 1’nci Uluslararası Fotoğraf Festivali başladı.
Uluslararası katılıma açık olacak festivale dünyanın önde gelen federasyon, dernek ve fotoğrafçıları katılıyor.
 
EDFOD Başkanı Özcan ŞİMŞEK yaptığı açıklamada;
 
Kulüp olarak kuruluşumuzun 10’uncu yılını kutladığımız bu yıl aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümü. Edremit’in körfezin en büyük ilçesi olması sebebiyle büyük bir tanıtımı hak ettiğine olan inancımız ve Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yılını fotoğraf sanatı üzerinden kutlamak üzere 9 Eylül Üniversitesinde görevli Doç.Dr.A.Beyhan Özdemir’in de desteği ile hazırladığımız projemizi uygulamaya koyduk. Asıl niyetimiz, bu projemizin bir kısmını çevrimiçi, bir kısmını da fiziki olarak sergiler, paneller, seminerler ve söyleşiler şeklinde yanmaktı. Ancak projemizi sunduğumuz yerel makamlardan ne yazık ki ilgi ve destek göremedik. Biz yılmadık ve hazırladığımız projemizi teknolojinin imkanlarını kullanarak 15-29 Ekim 2023 tarihleri arasında uluslararası katılıma açık, içinde fotoğraf sergilerinin, gösterilerin ve yarışmaların olduğu 1’nci Uluslararası Edremit Fotoğraf Festivali olarak çevrim içi yapmaya karar verdik.
 
Festivalimize 12 ayrı ülkeden 41 dernek/kulüp destek verirken, bölümlerimizden “Üyeler Galerisi” nde 2 ülkeden 13 sanatçı, “Ustalar Galerisi” nde çağrılı 9 ayrı ülkeden 15 sanatçı, “Dünyadan Masallar” bölümünde 12 ayrı ülkeden 29 dernek/kulübe ait video gösterileri fotoğraf severlerin ziyaretine ve beğenisine sunulurken bir yarışma bölümü olan “Tek Fotoğraf Galeri” bölümünde ise 23 ayrı ülkeden 104 fotoğrafçının fotoğrafları yarışmaktadır. Bu bölümde dereceye giren fotoğraflar derneğimize ait madalyalar ile ödüllendirilecektir. Ayrıca tüm katılımcılara katılım belgeleri verilecektir.
 
Alınan site istatistiklerine göre; duyurularına başladığımız 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren basın bildirisinin yapıldığı 15 Ekim 2023 tarihine kadar festival web sitesini 79 ayrı ülkeden 3315 ayrı kişi yaklaşık 13 bin defa sayfamızı ziyaret etmiştir. Görünen durum, bu ziyaret sayısının festivalin sonlanacağı 29 Ekim 2023 tarihine kadar 30 bin ziyaretçiye ulaşacağı yönünde. Festivalin bu şekilde talep görmesi bizleri son derece memnum etmiştir.
 
Kurulduğu günden bu yana fotoğraf sanatına hizmet etmenin yanında bölgemizin, Edremit’in ve Ülkemizin tanıtımına da önem veren derneğimizin, uluslararası bir festival düzenleyerek de Ülkemizi ve Edremit’i temsil etmesi bizleri gururlandırıyor.
 
2024 yılında yapılacak yerel seçimlerden sonra yeni gelecek yöneticilerimizin desteği ile daha geniş bir festivali fiziki olarak Edremit’te yapmayı ümit ediyoruz.
 
1’nci Uluslararası Edremit Fotoğraf Festivali kapsamında yapılacak her türlü etkinlik www.edremitfotofest.com adresinde yayınlanmakta ve gösterilmektedir. Tüm hemşehrilerimizi ve sanat severleri 15-29 Ekim 2023 tarihleri arasında web sitemize davet ediyoruz”
 
dedi.

Bir yorum yazın

Bizi arayın
%d blogcu bunu beğendi: